MENU
klinika
Editoriali i The Guardian

Putini po pret dhe vëzhgon, ç’do të bëjë Amerika?

Nga The Economist

Si Britania u bë Turqia e re në Evropë!

Jeta  në Bruksel është bërë tepër emocionuese për diplomatët britanikë. Para Brexit, ata kishin nevojë...

Por ka të drejtë të flasë me të

Biden s’mund ta ndryshojë Putinin!

Presidenti i SHBA po vendos një ekuilibër midis vlerave demokratike dhe angazhimit pragmatik. Qasja e...

Nga CNN

Ndoshta Rusia nuk po planifikon një sulm ndaj Ukrainës

I pamundur të injorohet grumbullimi i trupave: mijëra trupa ruse të vendosura afër Ukrainës; Anijet...

Nga Al Jazeera

A ka plan Kina të pushtojë Tajvanin?

Analistët thonë se paralajmërimet e ushtrisë amerikane për kërcënimin në rritje janë më shumë reflektim...

Krisen marrëdhëniet Turqi-Itali

Kryeministri italian e quajti ‘diktator’, Erdogan reagon ashpër

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan nuk e ka toleruar cilësimin e  kryeministrit italian, Mario...

Editoriali i The Washington Post

Biden zgjodhi rrugën më të shkurtër por Amerika do të vuajë!

Presidenti amerikan u përball me një dilemë të dhimbshme në Afganistan kur mori detyrën. Pasi...

Nga The Guardian

Beteja për karrigen e Merkelit e ka ndarë Gjermaninë!

Po zhvillohet një betejë e fortë midis dy politikanëve kryesorë gjermanë për atë se kush...

Nga The New York Times

Amerika po krijon me duart e saj një “strehë terrorizmi”!

Sulmet e 11 shtatorit çuan trupat amerikane në Afganistan në 2001 për atë që u...

Pse po humbet mbështetje presidenti francez?

Si Le Pen mund të mposhtë Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron ka filluar të kthehet drejt së djathtës në lidhje me Islamin...

Nga Financial Times

Lufta e Ftohtë s’mund të përsëritet pasi SHBA ka ndryshuar

Një shoqëri e lirë është e vështirë të mobilizohet kundër një rivali në një mënyrë...

Nisin takimet mes dy vendeve

Biden dërgon ish-zyrtarët amerikanë në Tajvan

Vizita shënon 42-vjetorin e Aktit për Marrëdhëniet me Tajvanin ndërsa Kina vazhdon ato që i...