MENU
klinika
Projekti për rajonin

Putin e ka një strategji gati edhe për Ballkanin

Nga The Economist

Edhe largohet nga BE, edhe ‘përqafon’ stilin evropian!

Para referendumit në 2016 flamujt e Bashkimit Evropian ishin po aq të rrallë sa shqiponjat...

Disa këshilla nga eksperti rumun

“Duhet të afroheni me Francën pas Jo-së nga BE”

Një komportim inteligjent, këtë i këshillon Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, eksperti rumun Radu Magdin...

Propozimet e refuzuara të presidentit francez

A ia imponon dot Evropës Macroni përfytyrimet e tij?

Në prag të samitit të fundit të BE, Parlamenti Evropian rrëzoi kandidaten e Emmanuel Macronit...

"Mosbindja" e NATO-s

Jo gjithçka bëhet siç kërkon Amerika!

Sekretari i Mbrojtjes Mark T. Esper ndodhet në Bruksel këtë javë për një takim të...

Nga The Economist

Si ta përballojë Perëndimi udhëheqësin e ri të botës?

Kur Vladimir Putin mbërriti në Brisbane për takimin e G20 pesë vjet më parë, ai...

Vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Macron po e shtyn Ballkanin drejt Rusisë!

Vendimi i Emanuel Macron, për të vënë veton ndaj planeve për zgjerimin e mëtejshëm të...

Editorial i New York Times

Amerika, është ende më ‘e forta’, por jo më e respektuara…

Në njoftimin e një armëpushimi “të përhershëm” përgjatë kufirit turko-sirian të mërkurën, Presidenti Trump deklaroi...

Nga Deutsche Welle

Serbia dhe Greqia – Aleancë në fuçinë e barutit

Marrëdhëniet mes Greqisë dhe vendeve të Ballkanit janë të tensionuara. Serbia bën përjashtim këtu. Por...

A do të heshtë Johnson?

Po nëse Macron bëhet pengesë edhe për Britaninë?!

Emmanuel Macron është duke luajtur rolin e “djalit të keq” me Brexit. Ndërsa Bashkimi Evropian...

Trump ka një përgjigje për skeptikët

Puna e Amerikës nuk është të jetë police!

“Kemi shpenzuar 8 trilionë dollarë në luftëra në Lindjen e Mesme, duke mos dashur kurrë...

The Guardian

Ky popull kurrë nuk ka vendosur vetë për fatin e tij

Qeveria e Boris Johnson ka kërkuar të mashtrojë, injorojë dhe kundërshtojë parlamentin në çdo hap....