MENU
klinika
Pasuesja e Merkel

CDU: “Rusia do të destabilizojë Europën”

"Samiti historik"

Pse samiti i BE-së me Ligën arabe është kaq i rëndësishëm?

Udhëheqësit evropianë dhe arabë të dielën hapën samitin e tyre të parë në Sharm el-Sheikh...

Nga Project Syndicate

Fajin për rënien e Kinës nuk e ka SHBA…

SHBA beson se me ngadalësimin e rritjes kineze, udhëheqësit e Kinës janë të dëshpëruar për...

Nga New York Times

Franca e Gjermania ‘po ndahen’?

Parisi dhe Berlini nuk po bien dakord se si të udhëheqin Evropën… Kohët që po...

55% duan që të përfundojnë

Francezët të lodhur nga protestat e “Jelekverdhëve”

Niveli i interesit në zgjedhjet e Parlamentit Europian mund të favorizojë partinë e Presidentit Macron,...

Deklarata e Donald Tusk

BE ‘presion’ Britanisë: Të shtyhet Brexit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka rritur presionin ndaj kryeministres britanike, Theresa May, për...

Profil/ Harry Truman

Truman dhe bomba që shkatërroi një qytet të tërë japonez…

Hedhja e bombës atomike mbi Hiroshima dhe Nagasaki ishte sulmi nuklear nga ana e ShBA,...

Nga New York Times

A mund të fitojë Trump çmimin Nobel?

Iluzionet e udhëheqësve amerikanë dhe koreanë të Koresë së Veriut për marrjen e çmimit mund...

Rusia nuk është armiku i tyre

Problemi i Evropës lindore nuk është Rusia…

Ekziston një armik për shtetet post-sovjetike të Evropës Lindore, që sulmon qeveritë, ekonominë dhe sjell...

SHBA ka reaguar

Venezuelë/ 4 të vdekur, 300 të plagosur

Përleshje vdekjeprurëse shpërthyen në qytetet kufitare të Venezuelës të shtunën, pasi presidenti Nicolás Maduro bllokoi...

Shtohet frika për trazira

Theresa May: Nuk duhet dhe nuk do ta pengojmë Brexit

Theresa May u zotua para aktivistëve të grupit të konservatorëve, që ajo nuk do të...

'Zbulohet fytyra e tmerrit'

Siri, gjendet varri masiv me viktimat e xhihadistëve

Fytyra më e keqe e tmerrit të shkaktuar nga xhihadistet në Siri dhe jo vetëm...