MENU
klinika
Traktati INF

Tërheqja nga pakti me SHBA-në/ Putin nënshkruan dekretin

Makron letër të hapur evropianëve

Është koha për ringjalljen e Evropës…

Presidenti francez Emmanuel Macron ka propozuar një sërë reformash për të siguruar të ardhmen e...

Kriza politike

SHBA-BE, “normalizohet” situata. Evropianëve u kthehet statusi

Shtetet e Bashkuara thanë se e kanë rikthyer misionin e BE-së në Washington në statusin...

Tony Blair/ The Guardian

Kushti i BE-së për shtyrjen e Brexit…

Një referendum i ri do të bëhet i domosdoshëm kur implikimet e vërteta të largimit...

Deklarata

Trump: Fajin për dështimin e samitit e ka Cohen

Donald Trump ka fajësuar vendimin e demokratëve për të intervistuar ish-avokatin e tij Michael Cohen...

Nga Project Syndicate

Kaq shumë urrejtje në Francë…

Ndërsa protestat e “Jelekverdhëve” në Francë bëhen gjithnjë e më të dhunshme, Presidenti Emmanuel Macron,...

Nga New York Times

Ç’do të ndodhë tani me luftën tregtare?

Donald Trump dhe politikat e tij me siguri do të përmenden në historitë dhe tekstet...

Kthehet presidenti i vetëshpallur

Guaido thirrje për protesta në Venezuelë

Presidenti i përkohshëm i vetëshpallur i Venezuelës Juan Guaido ka bërë thirrje për protesta masive...

Profil/ Georges Clemenceau

Pse francezët e quanin kryeministrin e tyre “Tigri”?

Georges Benjamin Clemenceau, i njohur gjerësisht si “Tigri” apo “Babai i fitoreve”, ishte një burrë...

Arsyet

NATO nuk duhet të zgjerohet më?!

NATO duhet të ketë nxjerrë mësime nga përfshirja e shteteve baltike në 2004, shtetet e...

Problemet e superfuqisë

Ditë të vështira e presin Kinën dhe Xi Jinping…

Për botën, presidenti i Kinës Xi Jinping, duket një njeri i pandalshëm e i fortë....

Nga The Guardian

Trump pranon gjithçka, por jo humbjen!

Shtetet e Bashkuara tani udhëhiqen nga dikush patologjikisht i paaftë për të pranuar humbjen. Kjo...