MENU
klinika
Prof. Dr. Adrian Civici

Tërmeti dhe kriza politike do të ngadalësojnë ekonominë

Zbatimi i fiskalizimit

“Kërko kuponin tatimor”/ Ribursimi i qytetarëve

Aktualisht jemi në prag të zbatimit të fiskalizimit dhe Shqipëria duket se është gati të...

Arsyeja/ I kthehet vendit të origjinës

AKU bllokon 4 ton marmaladë nga Serbia

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njoftoi sot se ka ndaluar hyrjen në tregun shqiptar në pikën...

Forumi Ekonomik Botëror

Pesë rreziqet që i kanosen botës në dekadën e re

Në raportin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror, për herë të parë në 15 vjet, mbizotërojnë...

INSTAT/ Çfarë ndodhi me eksportet në 2019?

Lëndët djegëse dhe energjia/ Grumbulluan mbi 200 mld lekë

Eksportet e mallrave në dhjetor të 2019-s arritën vlerën e 229 miliardë lekëve, duke u...

Roli i Zogut, Enverit dhe demokracisë

Kush i la pa tokë shqiptarët?

Nga Aurenc Bebja*, Francë-17 Janar 2020 “Le Figaro”, një gazetë e përditshme franceze, të hënën...

Bie çmimi

Hec-et private/ Sa do blihet energjia?

Çmimi vjetor i blerjes së energjisë elektrike, që do t’u paguhet prodhuesve ekzistues me përparësi...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 17 Janar 2020

Këtë të enjte, euro ka pësuar një ulje të lehtë të vlerës duke shkuar në...

Kjo nismë pritet të sjellë 40 mln dollarë

Rivlerësimi i pasurisë/ Shtyhet fillimi i procesit

Procesi i rivlerësimit të pasurisë me tatimin 3%, nga 15% që ishte më parë, duhet...

Paguhen pak

Punë dhe në fundjavë, shqiptarët të pakënaqur

EP&Partners Consultancy kreu një sondazh mbi shkallën e kënaqësisë që marrin shqiptarët nga puna. Pjesë...

Si do të veprohet?

Projektet që do ‘eleminojnë’ pagesat cash

Shqipëria vazhdon të ndjekë metodën klasike përsa i përket pagesave duke u dalluar për një...

Të dhënat shqetësuese të Raportit

“Word Vizion”/ Tërmeti goditi të varfërit

Gjithkush është njohur me pasojat që solli tërmeti i 26 Nëntorit në Durrës, Thumanë, por...