MENU
klinika
Nga New York Times

Po tani që Merkel po ikën?

Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…

Nuk është ekzagjerim të thuhet se viti 2019 do të jetë viti që ose do...

Nga New York Times

Evropa humb udhëheqësen e kontinentit…

Angela Merkel njoftoi të hënën se ajo do të tërhiqet nga skena politike kur mandati...

Do të japë dorëheqjen

Fundi i epokës “Merkel” erdhi

Fundi i epokës Angela Merkel erdhi. Angela Merkel, kancelarja e e Gjermanisë ka thënë se...

"Evropa do të humbasë shumë"

Rënia e Merkelit dhe e ardhmja e Evropës

Rënia e Angela Merkelit nisi që me zgjedhjet federale të vitit të kaluar, kur Bashkimi...

Nga The Economist

A do të marrë fund konflikti Itali-BE?

Si një çift “luftëtarësh të çmendur” para një beteje, Komisioni Evropian dhe qeveria italiane janë...

Nga New York Times

Çfarë nuk po shkon me Social-demokratët e Gjermanisë?

Socialdemokratët gjermanë janë të zhytur në një lloj depresioni. Partia qeveris vendin bashkë me Kristian...

Nga The Economist

Pse populistët në Poloni nuk kanë patur sukses?

Populistët mund të jenë në rritje në Evropë, por jo në Varshavë. Pati një rezultat...

Parashikohet humbje në zgjedhjet në Hessen

Koalicioni i Merkelit po përgatitet për një tjetër “katastrofë”

Partitë qeverisëse të Gjermanisë po përgatiten për një katastrofë të dytë elektorale brenda dy javëve,...

Pse po i pengon negociatat e Brexit?

Spanja pengesë për Britaninë…

Spanja ka lënë të kuptohet se nuk do të vërë veton ndaj asnjë marrëveshje përfundimtare...

Britanikët duhet të vendosin

Makron ka të drejtë/ Duhet urgjentisht një marrëveshje…

Në Mbretërinë e Bashkuar, Emmanuel Macron dëshiron që britanikët të marrin përgjegjësinë për rrëmujën që...

Nga The Economist

Macron me një ekip të ri/ A do të ketë sukses?

Kohët e fundit nuk kanë qenë dhe aq të mira për presidentin francez Emmanuel Macron....