MENU
klinika
Po përfiton nga situata

Si Putin po e mashtron Erdoganin…

Nga The Guardian

Në luftën me Trump, Xi Jinping ka më shumë asa nën mëngë

Në fillim të shtatorit, presidenti kinez Xi Jinping e zemëroi Donald Trump duke vendosur taksa...

Paralajmërimi i fundit

Pse Erdogan vazhdon të “provokojë” SHBA-në?

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan kërcënon të mbyllë dy baza të NATO-s nëse SHBA vendos sanksione...

Ambiciet e Putinit

“Vdekja është mënyra e vetme për të hequr qafe një tiran”

Çfarë dëshiron Vladimir Putin? Është e vështirë të kuptosh shumë nga fytyra e tij. Despoti...

Nga Deutsche Welle

Britania del nga BE deri në Krishtlindje…

Pas zgjedhjeve parlamentare në Britaninë e Madhe, punët po ecin me shpejtësi: parlamenti i ri...

Profil

Kolinda Grabar-Kitaroviç, një lidere ndryshe në Evropë…

Kolinda Grabar-Kitarović (lindi me 29 prill 1968). Ajo është femra e parë në krye të shtetit...

Nga The Washington Post

A do të kenë Trump-Johnson fatin e Reagan dhe Thatcher?

Fitoret me një shumicë dërrmuese në politikë nuk janë të rralla në politikën moderne anglo-amerikane:...

"Kundër Salvinit dhe fashizmit"

‘Sardelet’ nuk ndalen/ Protestuesit ‘pushtojnë’ Romën

Dhjetëra mijëra anëtarë të lëvizjes së drejtuar nga të rinjtë “Sardelet” e Italisë kanë protestuar...

Interesat e fshehura të presidentit turk

Çfarë pret Erogan nga ‘miqësia’ me kryeministrin britanik?

Fitorja bindëse e Boris Johnson në zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar u prit...

Synimet e presidentit francez

Si Macron po i përdor ‘fatkeqësitë’ e BE…

Komente shumë negative të Presidentit Francez erdhën para samitit të NATO-s në Londër në fillim...

Nga Deutsche Welle

Brexit po vjen! Pse frikësohet Gjermania?

Pas fitores së thellë të konservatorëve në zgjedhjet parlamentare në Britaninë e Madhe, Brexiti i...

"Kjo është një detyrim”

Amerika kritikon “parazitët” brenda NATOS

Kreu i Pentagonit, Mark Esper mbështeti sot rritjen drastike të shpenzimeve ushtarake kërkuar nga presidenti...