MENU
klinika
Profil

Lyndon Johnson, versioni origjinal i Trumpit…

Paralajmërimet e liderëve

BE-Italisë: Mos u tregoni naivë me Kinën

Udhëheqësit e BE të premten paralajmëruan qeverinë italiane për pasojat e nënshkrimit të një marrëveshjeje...

Përfundon hetimi dyjeçar

Raporti i Mueller, fundi i Trumpit?

Prokurori i Posaçëm Robert Mueller ka përfunduar hetimin e tij thuajse dyvjeçar rreth ndërhyrjes ruse...

Nga Deutche Welle

“Ballkanizimi” i rrezikshëm i BE-së

Ballkani është bërë sinonim i mosmarrëveshjeve të pafundme dhe fragmentimit. Duke dalë nga perandoritë osmane...

Deklarata e presidentit francez

Macron: Britania mos ta mbajë “peng” Evropën…

Presidenti i Emanuel Macron tha të premten se Evropa nuk duhet të mbetet “i burgosur”...

Forcat Demokratike Siriane

“ISIS është mundur, ka humbur edhe territorin e fundit”

Forcat Demokratike Siriane të mbështetura nga SHBA thonë se grupi i Shtetit Islamik ka humbur...

Deklarata e sekretarit amerikan

Pompeo: Perëndia e dërgoi Trumpin për të shpëtuar Izraelin

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka thënë se është e mundur që Presidenti Donald...

Nga Project Syndicate

Gjermania, jo më ‘nxënësi i shkëlqyer’ në klasën evropiane

Evropa e viteve 1950 ishte e dëshpëruar për të siguruar paqen dhe lirinë, e mbështetur...

Nga The Economist

Si Erdogan po ‘shfrytëzon’ një masakër për qëllimet e veta

Qeveria e re e Zelandës, dhe në veçanti kryeministrja, Jacinda Ardern, janë vlerësuar shumë për...

Nga New York Times

Liderja që i duhet Amerikës

Vrasja e 50 besimtarëve myslimanë në Zelandën e Re, do të shqyrtohet gjatë për mënyrën...

Takim në 26 mars

Pse do të takohen Merkel, Macron, Juncker dhe Xi?

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të mbledhë të martën në mëngjes në Elize presidentin kinez,...

"Blindohet" Roma

Tapet të kuq për Xi Jinping/ Italia mirëpret presidentin kinez

Presidenti kinez Xi Jinping është në Romë ku ai pritet të nënshkruajë një marrëveshje që...