MENU
klinika
Pas revoltës vjeshtore të "Jelekverdhëve"...

Makron po humb mbështetjen e BE-së?

Frikë nga "pushtimi turk"

Kurdët të frikësuar nga turqit/ Kërkojnë ndihmë nga qeveria

Vendosja e trupave në Manbij vjen pas kurdët YPG kërkuan ndihmën e qeverisë siriane për...

Nga Project Syndicate

Nuk ka më kthim pas për Britaninë…

Në kohëra trazirash politike, ngjarjet mund të lëvizin nga e pamundura në të pashmangshmen. Në...

Nga The Economist

Siria ka nevojë për Rusi, jo për Amerikë…

Fundi i hegjemonisë amerikane… Në vitin 1972 Anwar Sadat dëboi këshilltarët ushtarakë sovjetikë nga Egjipti,...

Ndryshimi i parë pas vrasjes së Khashoggit

Arabia Saudite po përmirëson imazhin? Ndryshohet kabineti

Mbreti Salman i Arabisë Saudite ka caktuar një ministër të ri të jashtëm si pjesë...

Pas testimit të "Avangardit"

Putin: Sistemi ynë raketor është i paprekshëm

Sistemi i ri hipersonik i raketave i Rusisë, që presidenti Vladimir Putin pretendon se është...

Nga Project Syndicate

“Mrekullia kineze” po merr fund…

Në përvjetorin e 40-të të “hapjes” së madhe të Kinës” nën udhëheqjen e Deng Xiaoping,...

Nga New York Times

Fati i Sirisë në duart e Rusisë dhe Iranit…

Turqia po kërcënon të pushtojë Sirinë për të zhdukur luftëtarët kurdë. Trupat amerikanë së shpejti...

Nga Project Syndicate

Për Brexit duhet të vendosë vetëm populli britanik, askush tjetër…

Paradoksalisht, edhe pse bllokimi aktual i Brexit është tepër i rrezikshëm, britanikët duhet ta mirëpresin...

Albert Çaçi

Turqi-Izrael, rrëshqitje totale

Përpara Krishtlindjeve, ndërmjet Turqisë dhe Izraelit u shkëmbyen  një sërë akuzash shumë të rënda që...

Si ndikon lufta në Afganistan?

Pakistani, vendi ku terrorizmi nuk “shuhet”…

Si një fqinj i Afganistanit, Pakistani ka vuajtur shumë si rezultat i ngjarjeve në atë...

Pas 30 ditësh

Incidenti Rusi-Ukrainë/ Përfundon ligji ushtarak

Ligji ushtarak i deklaruar në pjesë të Ukrainës ka përfunduar pas 30 ditësh, mes tensioneve...