MENU
klinika
Ja ç'tregon studimi

Luftimi i virusit me plazmën e gjakut tek fëmijët

Ky mund të jetë shkaku

Fëmija papritur shfaq naze në të ngrënë dhe përkeqësim të sjelljes?

PANS (“Sindromi Neuropsikiatrik i fillimit akut pediatrik”) është një çrregullim i përcaktuar klinikisht, i karakterizuar...

Pasojat e COVID-19/ Studim i ri

Rritet numri i viktimave nga goditjet në tru

Gjatë pandemisë aktuale të koronavirusit, spitalet po shohin më pak njerëz për shenja goditjeje, zbulon...

Ja ç'tregon studimi

‘Bakteret e mira’ mund të luftojnë infeksionin gjinekologjik

Një dozë e baktereve të shëndetshme mund t’iu japë grave një “ndihmë” të heqin dorë...

Eksperimenti te majmunët me rezultat pozitiv

Universiteti i Oksfordit shpresa për shpikjen e vaksinës së COVID

Shpresa për një vaksinë ndaj koronavirusit janë ngritur në horizont. Një provë e zhvilluar sot...

Ja çfarë thonë mjekët

Mund të trajtohet artriti me kirurgji?

Kirurgjia e kyçit të këmbës mund të jetë një mundësi kur trajtimet më konservatore nuk...

Një zgjidhje për të gjithë pacientët

Miratohet ilaçi i ri për sëmundjen e tiroides dhe mushkërive

Kapsulat Retevmo (selpercatinib) janë aprovuar për të trajtuar pacientët me kancer të qelizave të  mushkërive...

Studim i ri

Dhimbjet e stomakut mund të sinjalizojnë COVID-19 tek fëmijët

Sipas studiuesve, një kollë apo simptoma të tjera të frymëmarrjes nuk janë shenjat e vetme...

Zbuloni të vërtetën

Pijet me sodë dhe sheqer ndikojnë në zemrat e grave?!

Gratë që pinë shumë sode, lëngje të ëmbël dhe pije të tjera me sheqer janë...

'Luftë e ftohtë' mes shteteve

Kush do ta prodhojë i pari vaksinën kundër COVID?!

Ministrja franceze, Agnès Pannier-Runacher, ka thënë se për Francën do të ishte e papranueshme që...

Kujdesi që ju duhet

Si të luftoni plogështinë e karantinës?!

Ekspertët parashikojnë se mund të duhet plot një vit që jeta jonë t’i rikthehet normalitetit,...

Zbuloni pse

Dështimi i veshkave është ndërlikim i rëndë i COVID-19?

Shumë pacientë me COVID-19 janë në rrezik për dështim akut të veshkave, sipas një studimi...

Reklama