MENU
klinika
Kur duhet të shkoni tek një mjek!

Çfarë është dhe çfarë e shkakton gërhitjen?

Mësoni shkakun!

Përgjumje e tepruar gjatë ditës, ju zë gjumi befas dhe pa kuptuar?

Çfarë është narkolepsia? Narkolepsia është një sëmundje në të cilën ju bini në gjumë pa...

Ky është shkaku!

Dhimbje ose kërcitje në muskujt e nofullës kur përtypni ushqim?

Cilat janë çrregullimet e përkohshme? Crregullimet temporomandibulare janë probleme me nyjet, ligamentet, tendinat ose muskujt...

Studimi i ri

Humbja e dhëmbëve, rrezik për sëmundje zemre

Studiuesit studiuan afro 317,000 amerikanë midis moshës 40 dhe 79 vjeç. Ata zbuluan se 28%...

Kur nuk hahen siç duhet

7 ushqime të shëndetshme që bëhen shumë të rrezikshme

Disa ushqime të caktuara si kërpudhat mund të bëhen shumë të rrezikshme për shëndetin tonë....

Si ta kuptoni dhe trajtoni këtë gjendje!

Virusi që e marrin të gjithë fëmijët në moshën 4 vjeç

Çfarë është infeksioni i virusit sinkytial respirator (RSV)? Trakti respirator është pjesët e trupit që...

Mësoni shkakun!

Nyjet limfatike janë zmadhuar?

Roseola infantum është një infeksion viral i foshnjave ose fëmijëve shumë të vegjël që shkakton...

Studimi

Ky kombinim ilaçesh përmirëson shanset kundër kancerit

Një koktej kimo me tre ilaçe duket se tkurr tumoret dhe përmirëson mbijetesën midis pacientëve...

MIND

A ndikon dieta e përditshme në parandalimin e Alzhaimerit?

Kur dëgjoni fjalën dietë, mund të mendoni vetëm për humbje peshe. Por një dietë jetese...

Mësoni shkakun!

Keni nyje limfatike të fryra në qafë dhe dhimbje kur gëlltiteni?

Çfarë është mononukleoza infektive? Mononukleoza infektive, e quajtur shpesh mono, është një infeksion viral që...

Kur përdoren ato?

Cila është rrezikshmëria e analizave që bëhen me barium?

Rrezet X shpesh përdoren për të vlerësuar problemet e tretjes. Rrezet standarde x (rrezet e...

Ky test mund të zbulojë çdo problem!

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika”...

Reklama