MENU
klinika
Situata alarmante

Blini, peshku endemik që u zhduk nga Liqeni i Shkodrës

Atdhetarizmi

Hoxha Hasan Tahsin, patriot për mbrojtjen e trojeve shqiptare

Hasan Tahsini lindi më 1811 në fshatin Ninat të kazasë së Filatit në Çamëri. Ai...

Kryevepra e Georges Bizet

TKOB rikthen Operën “Carmen”

E shumëpritur nga publiku shqiptar, opera “Carmen” u ngjit premierë mbrëmjen e 30 janarit në...

Historia e grupit

‘Rolling Stones’/ Grupi që bëri rock&rollin popullor

Mick Jagger, vokalist – “Në qoftë se humbisni ëndrrat, ndoshta një ditë do të humbisni...

Gjuha rome në shkolla

Çudia e vendimit të ministres Nikolla…

Paraditen e djeshme, Ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sportit, Lindita Nikolla, gjatë një forumi ku...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 19 shtator?

1796 – Presidenti i Shteteve te Bashkuara, Xhorxh Uashington, publikon fjalimin e tij të lamtumirës...

Video

Restaurimi i pllakës së kangjellës, pjesë e fondit të Muzeut Historik

Muzeu Historik Kombëtar zotëron në fondet e veta një pllakë kangjelle, të datuar në shek.VI...

‘’Fake News’’

Akademia Marubi, mediat online dhe e vërteta

Në orën 11, në ambientet e Pallatit të Kongreseve në ‘’Europa House’’, në vazhdën e...

Aurel Plasari

“Sjellësit e mynxyrës”

Janë mbyllur 150 shkolla? Apo 133? Po ç’rëndësi ka saktësimi i numrit? Edhe sikur vetëm...

Kujtimet e dom Ndoc Nikës

Shkodra në “luftën” mes katolikëve dhe myslimanëve

Bashkëjetesa fetare është një vlerë që sot çmohet shumë, por jo gjithnjë ka qenë e...

Aktori i shquar

Jack Nicholson, gjeniu i kinemasë Amerikane

Jack Nicholson është një nga aktorët më të shquar të filmit amerikan të gjeneratës së...

Rrëmuja, pagjumësia dhe fjalori tregues i IQ

Inteligjentët rrijnë zgjuar dhe bëjnë rrëmujë

A mërziteshit kur ishit fëmijë, kur prindërit tuaj ju thoshin që të pastronit dhomën tuaj,...

REKLAMA