MENU
klinika
Ylli që muzika njohu...

Pagarusha shkëlqimi kumbues i këngës

Teatër dhe shi

Fëmijët presin me ëndje magjinë e kukullave

Vazhdon Festivali Ndërkombëtar i Kukullave në Tiranë. Vazhdon edhe sfida, që vogëlushët i kanë hapur...

Ai është shqiptar

“Valltari i padukshëm francez”

Anëtar i Akademisë së Arteve në Francë, përfaqësues virtuoz i baletit e kërcimit bashkohor. Për...

Kukulla, përkushitm, dashuri

Aktorja Bebeti feston mes vogëlushësh

Shegushe Bebeti është aktorja që prej gati 40 vitesh, është një figurë shumë e dashur...

Baleti kontemporan

Preljocaj në kulturën franceze

Mjeshtri i koreografisë botërore, Angjelin Preljocaj, tashmë është pjesë e stafit të Akademisë Franceze të...

Shuhet regjisori Llukan Kola

Humbje për artin skenik lushnjar

Llukan Kola lindi në vitin 1950 në qytetin e Lushnjës, nga një familje klerikësh ortodoksë....

Profil/aktori i papërsëritshëm

Naim Frashëri ylli që u shua shumë shpejt

Naim Frashëri u lind në Leskovik, më 15 gusht të vitit 1923 dhe vdiq më...

Legjenda që nderon mbarë bota

65 vjet më parë shqiptarët njohën ‘Skënderbeun e vërtetë’

Filmi i parë artistik shqiptaro-sovjetik, “Skënderbeu”, me regji nga Sergej Jutkeviç, shënohen 65 vjet nga...

“Ulliri, pema e dhimbjes”

Anagnosti: Shqiptarët kanë identitet të mrekullueshëm

Lexuesi, ka tanimë në duar librin e një mjeshtri – kështu e ka cilësuar botimin...

Drama tabu tej oqeanit...

“Engjëjt e Amerikës” do të zhvishen në Tiranë

“Engjëjt e Amerikës” është drama në pritje, për t’u vënë në skenën “ArTurbina”, me regji...

Shqiptarët thjesht si të tillë!

E.L. James nuk e kupton kodin e nderit, apo çfarë?

Romani i fundit i autores së trilogjisë më të shitur në mbarë botën, “50 Shades...

Zgjimi i Enver…

’97-ta shqiptare vjen nga Spanja

Java Spanjolle e Letërsisë 2019, për ambasadën spanjolle në Tiranë vjen me shfaqjen, në datën...

REKLAMA