MENU
klinika
‘Artist I Popullit’

Dhimitër Anagnosti, regjisori me cilësitë e rralla artistike!

'Filmi më i mirë'

Filmi ‘Delegacioni’ triumfon në Trieste

Një tjetër trofe i shtohet kinematografisë shqiptare. Pas çmimit të madh “Grand Prix” në Varshavë,...

Në arTurbina

Spiro Duni sjell dramën ‘’Grusht, portret familjar’’

‘’Grusht, portret familjar’’ ka ardhur tashmë dhe po pret të shfaqet në këtë vit sezonin...

Dramë psikologjike

Shfaqja ”Bretkosa”, traumat e luftës të sjella në dramaturgji

Në Kosovë ka filluar të shfaqet një dramë shumë aktuale dhe e pranishme kudo në...

Shfaqje e re

‘’Tullumbaci i kuq’’ shfaqje për fëmijët në Metropol

Teatri Metropol hap siparin e sezonit të tij artistik 2019 me shfaqjen‘’Tullumbaci i kuq’’. Kjo...

Në TKE ‘’Kujtim Spahivogli’’

Dy premiera për fëmijë vijnë për fundjavë

Në këtë fundjavë në Teatrin Kombëtar Eksperimental ‘’Kujtim Spahivogli’’ do të trasmetohen 2 shfaqje të...

Kinematografia Shqiptare

“Streha mes reve” tur mesazhesh në Shkodër

Pas suksesit të parë në evente ndërkombëtare dhe pas një turi të kinemave në qytetin...

“Shtëpia e Agës”

Filmi që trajton dhunën ndaj grave në luftën e Kosovës

Dhuna seksuale ndaj grave kosovare, gjatë luftës ka frymëzuar regjisoren Lendita Zeqiraj për të realizuar...

Monodramë në Teatrin Eksperimental

Ina Gjonci, midis ‘’Erosit’’ apo ’’Tanatosit‘’?

Nga Eugent Kllapi/ “Letër fëmijës që nuk u lind kurrë” vjen nga autorja e mirënjohur...

Në Teatrin Eksperimental ‘’Kujtim Spahivogli’’

‘’Artisti i vetëm’’, Hanz Klip protestë kujt?!

Nga Eugent Kllapi/ Në datën 18 janar në Teatrit Eksperimental ‘’Kujtim Spahivogli’’ në Sallën Gothe...

Kushtuar Luftës së Dytë Botërore

T-34/ Filmi që theu të gjitha rekordet

Një film kushtuar Luftës së Dytë Botërore, ku tregohet devotshmëria ndaj vendit e një ushtari...

56-vjetori

Halili dhe Hajria, baleti i parë shqiptar

Halili dhe Hajria është një vepër baleti tërësisht shqiptare, e para në skenën e baletit...

REKLAMA