MENU
klinika
Nga Elton Lutaj

“Nuk dua të jem një perandor…, por të bashkohemi në emër të demokracisë”

Opinion

Shqiptarët, s’kanë mē “tokë për qetësi rajonale”

Nga Fadil Maloku 1. Në Evropë dhe gjithë botën perëndimore, janë në rritje e sipër...

Nga Mentor Nazarko

Shijakun apo Londrën?

Është krejt e qartë, që Shqipëria si krejt Ballkani, vuan nga qarkullimi i elitave. Një...

Opinion

Edhe për sa kohë do të mbahet sporti peng?

Nga Ervin KOÇI* Gjithnjë shohim me zili përballjet sportive ndërkombëtare dhe me zë apo pa...

Nezir Kraki

Absurdi si strategji kombëtare!

Ideja e shkëmbimit të disa komunave veriore me Luginën e Preshevës nuk ka qenë kurrë...

(Tri letra, tri qëndrime amerikane!)

Edhe Amerikës, si duket, “nuk po i prenë sakica një vend”!?

1. Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeu, sot i bëri apel Brukselit që të unifikohet...

Nga Ardit Konomi

“Studimet ‘amatoreske’ për ndërtimin e TAP dhe disa të vërteta mbi të”

Ju lutem kini durimin të më lexoni dy fjalë sepse besoj se është çështje shumë...

Nga Irena Beqiraj

Teatri i Akuzës

Pionierët e fushatave negative politike, janë cilësuar John Adams dhe Thomas Jefferson, në garën për...

Nga Mentor Nazarko

Si Kurti sfidon tryezën e darkës së Thaçit nga Tirana

Mu në mes të asaj që ngjan (por nuk është) stafeta e protestës studentore tek...

Opinion

A ngopemi me bukë?

 Nga Bjorn Kamberi / Ditëve të fundit vërehet një ngarthim i diskursit publik përqark një...

Nga Dr. Apostol Vaso

Alarmi ulëritës i një mjeku të shquar: Deri kur do i tolerojmë!?

“Të nderuar miq dhe koleg ! Deri kur do të tolerojmë, që ky klan, herë...

Nga Irena Beqiraj

‘Mes brirëve të politikës’

Te libri i tij Gjylistani dhe Bostani (Trëndafilishtja dhe Lulishtja), Sa’adiu, klasiku persian, ka një...