MENU
klinika
Nga Salih Mehmeti

Kur Ali Pashë Tepelena mund të krijonte miniperandorinë shqiptare!

Nga Ela Daci

Rruga e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian

Anëtarësimi në BE përbën vërtet objektiv strategjik i Shqipërisë? Në qershor 2019 pritet që Këshilli...

Opinion

Trysnia amerikane mbi Presidencën, sinjal evident se do kemi zgjedhje të reja sivjet në Kosovë

Nga Prof. Dr. Fadil Maloku 1. Meqë më në fund, me insistimin dhe trysninë e...

Nga Sulejman Gjana

“Shqipëria, vetmia e një fati”

Para disa javësh, autori dhe studiuesi francez Sébastien Vilmot më dërgoi, nëpërmjet mikut tonë të...

Nga Lis Bukuroca

Entropia sociale dhe shkaktarët

Rugova nisi me sukses ndërtimin e Pallatit, që e quajmë Pavarësi. UÇK i vuri kulmin...

Nga Petrit F. Zeneli

Mos guxojë njeri të prekë Grabockën e Vakëfeve të Korçës!

Historiani i njohur Petrit Zeneli, ka drejtuar së fundmi një thirrje kundrejt qeverisë, Bashkisë Korçë...

Lufta e Kosovës

Si e mundi Serbinë, Wesley Clark?

Opinion nga Sylë Ukshini Nëntëmbëdhjetë eprorët nga nëntëmbëdhjetë shtetet ushtruan presion mbi kryekomandantin V. Klark...

Nga Salih Mehmeti

Cilado të ishin motivet e bombardimeve të NATO-s, ato shkatërruan mini-imperializmin serb

Për mu bombardimet e NATO-s kanë përfundue në momentin kur nuk u pranue ideja e...

Nga Endri Shabani

Takim me “diktatorin”

Ishte një mbasdite normale e vitit 2003. Unë, ende një adoleshent, po sorollasja librin e...

Nga Mentor Nazarko

Meta-Hajdari, dy akte paralele!

Së fundmi, jeta politike dhe sociale e vendit u dominua nga dy ngjarje: -Bashkimi i...

Opinion

Kosova duhet liruar, sërish!

Nga Behgjet Pacolli Zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i punëve të jashtme të Kosovës “Këshilltarët...

Nga Veton Surroi

Radio Kishnjevi në xhungël

1. Ka qenë një punëtor i Radio Kishnjevit, më thoshte dikur një shqiptaro-amerikan që kishte...