Menu
Në themelet e teatrit durrsak

Dossier: Ditëlindja e 66 e teatrit të Durrësit

Rekord turistik

Sa jahte janë ankoruar në portin e Durrësit?

Numri i jahteve turistike që janë ankoruar në kalatë e portit më të madh në...

Me pushime në Durrës

Sa plazhe të virgjëra kanë mbetur në Durrës?

Dikur, kur plazhi i Durrësit nuk ishte i ndotur dhe kur Jala e Dhërmiu nuk...

Çmimet e tregut në Durrës

Një kokërr domate, sa frëngu pulën

Jemi në stinën e verës por një kilogramë domatë kushton sa në dimër. Nëse del...

Retro

Në vitet kur kozmetika ishte luks, vajzat zbukuroheshin kështu…

Në kohën e diktaturës të ishe e bukur ishte vërtet fat, sepse nuk ekzistonin asnjë...

Biblioteka e Durrësit

Libri nuk del asnjëherë “nga moda”

Në epokën digjitale, kur E-book dhe rrjetet sociale duket se po sfidojnë çdo ditë ekzistencën...

Historia e Adelës

Infermierja që ndërtoi karrierën në Gjermani

Ka shërbyer për 8 vite në pavionin e patologjisë në spitalin rajonal të Durrësit, por...

Siguria Ushqimore

Durrës, çdo ditë 3-4 të helmuar nga ushqimet

Fluksi i turistëve ka bërë që në urgjencën e qytetit bregdetar të Durrësit të rritet...

Kremtohet “Pashka e Verës” në Shën Vlash

Besimtarët e Durrësit kujtojnë Hyjëlindësen, Shën Mëri

Katërmbëdhjetë gushti njihet ndër besimtarët e krishterë si “Pashka e Verës”, ndaj dhe në mbrëmje...

Jeta e një pensionisti

Sela, njeriu i veprave të mëdha dhe i një pensioni qesharak

Dikur në kohët e mëparshme, kur duhej të bëhej një punë e vështirë thoshin se...

Me pushime në Kallm

Në Durrës nuk shkohet me pushime për hall, sidomos kur je për në Kallm

Valdete Osmani, një nga gazetaret e Kosovës tregonte, në një intervistë për një nga televizionet...

Pasioni i një durrësaku

Edi Shuka befason me një galeri vlerash tipike të Durrësit

I janë dashur 18 vjet për të konceptuar studio galerinë që u ka prezantuar rishtazi...