MENU
klinika
Dita e mërkure

Ditë vendimtare për Marrëveshjen e Prespës

Përmbledhja ditore e rajonit

A ka dyshime në marrëveshjen Kosovë-Serbi?

Serbi Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, nuk beson se gjatë vitit 2019...

Dossier

Ngjarjet që karakterizuan Maqedoninë për vitin 2018

Padyshim nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë paraqet ngjarjen më të madhe...

Regjistrimi i automjeteve

Maqedoni/ Kartoni i Gjelbër do të jetë i detyrueshëm

Harmonizimi i ligjeve të Maqedonisë me direktivat evropiane do të sjellë shpenzime shtesë për qytetarët...

Përmbledhja ditore e rajonit

Serbia ankohet ndaj Gjermanisë për Kosovën

Serbi Vizita e zëvendëspresidentit të Parlamentit Evropian, Rainer Wieland, dhe homazhet e tij në Kompleksin...

Dhuna në Kuvend

‘Personalisht isha viktimë e Gruevskit’

Ministrja e Mbrojtjes së Maqesodnisë, Radmilla Sheqerinska, tha se personalisht ka qenë viktimë e Nikolla...

Përmbledhja ditore e rajonit

Serbia ankohet për bashkëpunimin Kosovë-Shqipëri

Serbi Vendimi për një pikë të përbashkët kufitare në mes të Kosovës dhe Shqipërisë ka...

Ligji për Aministi

Maqedoni/ Vazhdon amnistimi për 27 prillin

Gjykata Themelore në Shkup, duke proceduar sipas kërkesave të dorëzuara në përputhje me Ligjin për...

Flet ish-kryeministri Buçkovski

‘Ligji për Amnisti do t’i kushtojë Zaevit’

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Vlado Buçkovski, tha se homologu i tij i tanishëm, Zoran Zaev, do...

Emri i Maqedonisë

Finalizohet më 10 Janar ‘marrëveshja e Prespës’

Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës për cësthjen e emrit të Maqedonisë mund të finalizohet më...

Përmbledhja ditore e rajonit

Vazhdojnë ndalesat nga Serbia për kosovarët

Serbi Të mërkurën në pikën kufitare të Merdarës, autoritetet serbe kanë arrestuar zëvendësministrin e Kulturës...

Akuza nga opozita

Maqedoni/ Viti 2019 filloi me goditje në xhepat e qytetarëve

Nga partia opozitare VMRO-DPMNE akuzojnë partinë në pushtet LSDM-në dhe kryeministrin Zoran Zaev për vendosjen...