MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Është koha që BE të ndryshojë…

Këtë herë jo emigracioni

Italia ‘përsëri kryeneçe’ përballë BE-së

Bashkimi Evropian paralajmëroi ashpër ndaj udhëheqësve populistë italianë më 28 shtator, pas zotimit të tyre...

Joschka Fischer

Brexit dhe një rend i ri evropian…

Që kur votuesit britanikë vendosën të largonin vendin e tyre nga Bashkimi Europian, debati i...

Nga New York Times

Mos vallë Makron po bëhet “heroi i Evropës”?!

Presidenti Emmanuel Macron, erdhi në pushtet 16 muaj më parë. Popullariteti i 40-vjeçarit ka rënë...

Shtohen tensionet Itali-Francë

Pse po e krahasojnë Salvinin me Ponc Pilatin?

Marrëdhëniet mes Italisë dhe Francës duket se nuk kanë asnjë shenjë përmirësimi. Dy shtetet vazhdojnë...

Nga Project Syndicate

Evropa në udhëkryq/ Si do veprojë ajo?

Përpara zgjedhjeve të Parlamentit Europian në maj 2019, partitë nacionaliste në të gjithë Evropën janë...

Çështja e ish-shefit të inteligjencës

Merkel është penduar…

Kancelarja gjermane Angela Merkel është detyruar të kërkojë falje për trajtimin e skandalit që përfshinte...

Miratohet një dekret i ri

Italia më “e ashpër” se kurrë me migrantët

Këshilli i ministrave të Italisë miratoi të hënën një dekret që lidhet drejtpërdrejt me migracionin....

Një luftë e heshtur vazhdon...

Ukrainë-Rusi/ ‘Divorci gjeopolitik i shekullit’

Kur erdhën për herë të parë në universitet në Lviv, studentët ukrainas që vinin nga...

Nga New York Times

Brexit/ A do të “bjerë Britania nga shkëmbi” pa u dëmtuar?

Brexit kurrë nuk pritej të ishte i lehtë, por procesi i largimit të Britanisë nga...

Deklarata e Merkel

“Çështja e kufirit irlandez nuk është prioriteti i Britanisë”

Duke folur për gazetarët në një konferencë shtypi pas bisedimeve me krerët e tjerë të...

Grindje për Brexit

Si shkoi samiti i BE në Salzburg?

Udhëheqësit evropianë ditën e sotme kërkuan një frymë të re kompromisi lidhur me daljen e...