MENU
klinika
Brexit

“Nëse BE kërcënon unionin, s’ka marrëveshje”

"Inate" të vjetra

Pse marrëdhëniet Gjermani-Turqi nuk mund të rikuperohen?

Në verën e vitit 2016, dy tërmete politike goditën Bashkimin Evropian dhe Turqinë brenda një...

Theresa May përsëri kundër BE

Një sistem i ri britanik për emigracionin

Theresa May është zotuar të rishikojë sistemin e emigracionit të Britanisë, duke i dhënë fund...

Protesta në Këln

Pse gjermanët nuk e mirëpritën Erdoganin?

Mijëra protestues rivale goditën rrugët e Këlnit, ndërsa presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan hapi xhaminë...

Detajet

Të gjithë protestojnë kundër qeverisë italiane

Një manifestim proteste kundër politikave të marra së fundmi nga qeveria Conte u organizua sot...

Çështja e buxhetit italian

Salvini vazhdon të “shpërfillë” BE-në…

Zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini, tha të shtunën “Nuk më intereson” nëse Komisioni Europian hedh...

Nga The Economist

Një “det problemesh” për Putinin…

Putin është shpëtimtari i botës. Kështu thuhej në një emision javor në televizionin shtetëror rus....

Nga Project Syndicate

Është koha që BE të ndryshojë…

Rreziku më i madh për Bashkimin Evropian është të mbetet “i zhytur” në strukturat e...

Këtë herë jo emigracioni

Italia ‘përsëri kryeneçe’ përballë BE-së

Bashkimi Evropian paralajmëroi ashpër ndaj udhëheqësve populistë italianë më 28 shtator, pas zotimit të tyre...

Joschka Fischer

Brexit dhe një rend i ri evropian…

Që kur votuesit britanikë vendosën të largonin vendin e tyre nga Bashkimi Europian, debati i...

Nga New York Times

Mos vallë Makron po bëhet “heroi i Evropës”?!

Presidenti Emmanuel Macron, erdhi në pushtet 16 muaj më parë. Popullariteti i 40-vjeçarit ka rënë...

Shtohen tensionet Itali-Francë

Pse po e krahasojnë Salvinin me Ponc Pilatin?

Marrëdhëniet mes Italisë dhe Francës duket se nuk kanë asnjë shenjë përmirësimi. Dy shtetet vazhdojnë...