MENU
klinika
Mund të kandidojë për presidencën e KE

Salvini do të zërë vendin e Juncker?

Negociatat për Brexit

Merkel: Bisedimet mund të vazhdojnë deri në 28 mars

Angela Merkel ka bërë thirrje për më shumë fleksibilitet nga BE-ja dhe Britania e Madhe...

Nga Project Syndicate

Pse vendet skandinave nuk janë më neutrale…

Ushtrimet masive të NATO-s në Norvegji këtë vjeshtë do të përfshijnë forca nga dy vende...

Sherri për Tirolin

Austria pasaporta për italianët? ‘Tërbohet’ Roma

Një sherr diplomatik ka shpërthyer mes Italisë dhe Austrisë. Shkak është bërë Tiroli jugor. Në...

"Marrëveshja për Brexit ende e mundur"

Merkel ende nuk i ka humbur shpresat…

Gjermania po përgatitet që Britania të dalë nga Bashkimi Evropian pa asnjë marrëveshje, thotë Angela...

Do ta refuzojnë projektbuxhetin

Juncker: Brukseli nuk do t’i hyjë në hak Italisë

Jean-Claude Juncker ka hedhur poshtë akuzat se Brukseli do të ndëshkojë padrejtësisht Italinë për planet...

Nga The Economist

Gjermani/ Ç’do të ndodhë me aleatët e Merkel?

Partia Bashkim Social Kristian e Bavarisë (CSU) muajt e fundit ka qenë një lloj eksperimenti...

Dështojnë negociatat

Brexit/ Britania nuk ‘ul kokën’ para Evropës

Britania dhe Bashkimi Evropian kanë dështuar të arrijnë një marrëveshje për Brexit, në bisedimet e...

Nga Project Syndicate

Humbur në labirintin e Brexit/ Cila rrugë duhet të zgjidhet??

Pas një viti e gjysmë negociatash me Bashkimin Europian, qeveria britanike nuk është më pranë...

Sondazhet aspak favorizuese

Bavaria voton sot/ Merkel në rrezik

Angela Merkel do të marrë fajin për një rezultat “dramatik” të zgjedhjeve të Bavarisë të...

"Trzira" pas zgjedhjeve

Pse është kaq e vështirë të qeverisësh në Suedi?

Ka qenë gjithmonë e ndërlikuar për të formuar qeveritë në sistemet parlamentare shumëpartiake. Por këto...

Përsëri përplasje për buxhetin

Salvini: Do të bëj të kundërtën e asaj që kërkon Brukseli

Mateo Salvin, zëvendëskryeministri I Italisëka premtuar se qeveria e tij do të bëjë pikërisht të...