MENU
klinika
Vizita e Merkelit në Vilnius

Do t’i mbrojë Gjermania baltikët?

Koha për një lider të ri

A do të dorëhiqet Theresa May pas Brexit?

Theresa May duhet të mos jetë më në krye të partisë Konservatore por t’ia lërë...

Marrëveshje edhe me Italinë

Kriza e migracionit po merr zgjidhje…

Pas arritjes së marrëveshjeve të ngjashme me Spanjën dhe Greqinë, ministri i Brendshëm gjerman ka...

Presidenti polak sulmon BE

‘BE, një komunitet imagjinar prej të cilit nuk fitojmë asgjë’

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, e ka quajtur BE-në si një “komunitet imagjinar prej të...

Rrënjët e populizmit italian...

Pse italianët përqafuan populizmin?

Kabineti i ri qeveritar italian tani është ‘tre muajsh’. Koalicioni “Lëvizja Pesë Yjet”, që u...

Nga The Economist

BE “ndëshkon” rëndë Hungarinë

Që nga ardhja në pushtet në vitin 2010, qeveria e kryeministrit të Hungarisë, Viktor Orban,...

Deklarata e Juncker

BE refuzon planet e reja të Britanisë për Brexit

Jean-Claude Juncker ka dhënë sinjalin e tij të qartë se BE nuk do ta pranojë...

'Makronizmi,' piramidë që mbështetet në majën e saj

Çfarë po ndodh me Presidentin francez?

Popullariteti i Presidentit francez Emmanuel Macron ka prekur nivelin më të ulët ndonjëherë pas planeve...

Nga New York Times

Sfidat që ndoshta po sjellin “fundin” e Merkelit

Nëse Angela Merkel do të pyetej për “trashëgimtarin” e saj politik , me siguri do...

Nga The Economist

Pa BE-në nuk kemi ku shkojmë…

Bashkimi Evropian i nevojitet sot boots tani më shumë se kurrë. Pavarësisht goditjes së rëndë...

OKB thotë se keqtrajtojnë emigrantët

Të zhgënjyer nga Italia e Austria

OKB ka bërë plane të dërgojë ekipe në Itali dhe Austri për të parë trajtimin...

Përmbysje e rezultateve të sondazheve

Asgjë nuk shkoi siç pritej…

Zgjedhjet në 9 shtator në Suedi dukej se ishin një “qortim” për politikat bujare të...