MENU
klinika
Ende larg zgjidhjes

A do ta zgjidhë takimi Rusi-Turqi çështjen e Idlibit?

Nga Project Syndicate

Trump një kërcënim për konfliktin izraelito-palestinez

Për palestinezët rezultati i konfliktit izraelito-palestinez, është tepër i rëndësishëm. Në vend që të gjendet...

Nga Project Syndicate

Ku shkoi pushteti i Putinit?!

Në zgjedhjet presidenciale të Rusisë në mars, Vladimir Putin siguroi në mënyrë mbreslënëse 76% të...

Albert Çaçi

Ndryshimi i armikut

Historia ka dëshmuar se bota ka patur gjithmonë nevojë për armiq. Mbi këtë bazë formohen...

Ndihma për rindërtimin e vendit

Gjermania “shpëtimtare” edhe e Irakut

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Ursula von der Leyen ishte të shtunën në Irak për të...

Deklarata e ministres franceze

A mund të mbështetet Franca tek SHBA?

SHBA është një aleat i afërt për Francën, por vendi evropian kërkon autonomi strategjike kontinentale...

Një 'valë' e re migrantësh

Turqia paralajmëron Evropën

Presidenca turke thotë se migrimi nga Idlibi jo vetëm që do ta rëndojë Ankaranë, por...

"Nuk është kjo prioritet"

Pse koreano-jugorët janë skeptikë për takimin me Veriun?

Duket se marrëdhëniet mes Koresë së Veriut dhe Jugut po përmirësohen nisur edhe nga angazhimi...

"Sypatrembur" pas sanksioneve

Hungaria nis nga e para “betejën” me BE-në

Që kur qeveria luftarake e kryeministrit hungarez erdhi në pushtet në vitin 2010, në mënyrë...

Analizë nga Project Syndicate

Ëndrrat mesjetare të Putinit…

Ndërsa shumica e botës bën ndryshime për padrejtësitë sociale dhe politike të së kaluarës, Rusia...

Nga The Economist

BE vazhdon të dënojë rëndë Rusinë…

Kancelarja gjermane Angela Merkel thotë se sanksionet e Bashkimit Evropian mbi Moskën nuk do të...

Nga New York Times

Kina, ende republika e mizorëve…

Edhe kur ekonomia e Kinës të bëhet më e madhja në botë, përsë ajo do...