MENU
klinika
Shkaku mund të jetë gjenetik

Qellëzë e çarë dhe anomali e strukturave që formojnë syrin?

Mësoni çfarë i shkakton

Flokë të bardhë, lëkurë me ngjyrë të lehtë dhe sy me ngjyrë të çelët?

Albinizmi okulokutan është një grup kushtesh që ndikojnë në ngjyrosjen e flokëve dhe syve.  Individët...

Ky mund të jetë shkaku

Keni urinë më ngjyrë të errët?!

Alkaptonuria është një gjendje e trashëguar që bën që urina të bëhet e zezë kur...

Kujdes,mund të keni anemi

Rrahje zemre, dhimbje koke dhe nervozizëm?

Anemia sideroblastike autosomale recesive-rezistente ndaj piridoksinës është një çrregullim i trashëguar i gjakut që karakterizohet...

Çfarë do të thotë kjo?

Mjeku më tha se kam mpiksje gjakut në veshka

Sindroma uremike atipike hemolitike (aHUS) është një sëmundje që shkakton formimin e mpiksjeve anormale të...

Mos e shtyni më shumë seç duhet

Kur duhet bërë vizita e parë e syve të fëmijëve?

Shpesh prinderit pyesin me te drejte se kur eshte mire te behet vizita e pare...

Përfitimet dhe rreziqet

Çfarë duhet të dimë për rezonancën magnetike?

Rezonanca magnetike (RM ose MRI) është një metodë diagnostikimi në gjendje të japë pamje të...

Kujdes, mund të jetë gjenetike

Dobësi muskulare dhe kyçe të ngurta, që mezi lëvizin?

Çrregullimi STAC3 është një gjendje gjenetike që prek muskujt dhe skeletin. Karakteristikat kryesore janë dobësia...

Ky bakter, mund të jetë shkaku

Ethe, marrje mendsh dhe të vjella?

Sindroma e shokut toksik bakterial (TSS) është një sëmundje akute potencialisht fatale, e karakterizuar nga...

Papritur, keni shumë oreks...

Nuk ndiheni të ngopur, por shtoni menjëherë në peshë?

Obeziteti hipotalamik i referohet mbipeshes qe shkaktohet nga demtimi fizik ose i lindur i hipotalamusit....

Kujdesi për lëkurën është primar

Një udhëzues kundër akneve dhe problemeve të fytyrës

Ballafaqimi me puçrrat mund të jetë veçanërisht i vështirë për disa njerëz, thotë një ekspert...

...ka diçka që duhet ta dini patjetër

Nëse përdorni paracetamolin si qetësues…

Paracetamoli është qetësuesi më i njohur në botë i dhimbjeve dhe është në dispozicion në...

Reklama