MENU
Rainer Maria Rilke

Mjeshtri i vargut të dashurisë

Pse vallë?

Mbreti Zog/ Pinte 250 cigare në ditë, 15 në një orë!

Që nga mëvetësimi i shtetit shqiptar prej Perandorisë Osmane më 28 nëntor 1912 deri në...

Tre mesazhe kryesore

Çkuptim kishte cigarja në buzët e vajzave asokohe?

Në shoqërinë shqiptare paramoderne, cigarja në buzët e vajzave dhe të grave përcillte simbolikisht një...

Sakrificat e popullit tonë!

Sa shqiptarë vdiqën në Luftën e Dytë Botërore?

Lufta e Dytë Botërore ka qenë më e përgjakshmja, me më shumë viktima në sheshbetejat...

U akuzua nga regjimi komunist

U martua me një aristokrate, por vuajti pasojat e diktaturës!

Sabri Godo lindi më 8 gusht 1929 në Delvinë ku kreu edhe shkollën fillore. Ishte...

Joseph Conradi romancieri i aventurës

I burgosuri i përjetshëm i detit dhe anijeve

Joseph Conrad, emri i vërtetë Teodor Jozef Konrad Korzeniowki, lindi më 3 dhjetor 1857 në...

U arrestua në Kukës

Visar Zhiti/ Një nga viktimat politike të diktaturës!

Visar Zhiti, i biri i aktorit dhe poetit Hekuran Zhiti (1911-1989) u lind në 2...

Dita botërore e skllavërisë

Fjalimi monumental i Abraham Linkolnit

Në 2 dhjetor në mbarë botën celebrohet Dita Ndërkombëtare e Skllavërisë, vendosur në vitin 1949...

Letërsia botërore

Përse Çarls Dikensi është shpikësi i Krishtlindjeve?

Jo gjithkush e di se shumë nga traditat e krishtlindjeve, që sot thuajse të gjithë...

Besedat e fshehta

Dashuritë e ndaluara në Shqipërinë tradicionale

Krijimtaria folklorike e popullit shqiptar ka një fond mjaft të pasur simbolesh kulturore, të cilat...

Letërsia Klasike

Si portretizohet Rishelje nga Aleksandër Duma?

Kardinali Risheljë është një nga ata personalitete në histori që ka hedh një hap vendimtar...

1960-1980

Pse e shkelte syrin në mbledhje drejtuesi kryesor i PPSH-së?

Ndodh shpesh që një mesazh i transmetuar përmes gjuhës së folur të sfumohet, të neutralizohet...