MENU
"Ata do të kthehen në vendet e tyre"

Erdogan: Zona e sigurt në Siri do të na shpëtojë nga refugjatët

Mbështetje për kreun e opozitës

SHBA paralajmëron Venezuelën: Mos i prekni diplomatët tanë!

Këshilltari i Sigurimit Kombëtar i Shtëpisë së Bardhë, John Bolton, ka paralajmëruar kundër dhunës apo...

"S'ka zgjedhje të parakohshme"

Nuk tërhiqet Maduro, hedh poshtë ultimatumet

Nicola Maduro, udhëheqësi i Venezuelës, të dielën ka hedhur poshtë kërkesat ndërkombëtare për të shpallur...

Po nëse do të vazhdonte më shumë?

Mbyllja e qeverisë/ 4 arsye pse Trump “u dorëzua”

Vendimi i Presidentit Donald Trump për të miratuar një marrëveshje për të rihapur qeverinë federale...

Profil/ Mbretëresha Viktoria

Kur sundonte ajo, dielli në Britani nuk perëndonte kurrë…

Viktoria (1819-1901), mbretëreshë e Britanisë së Madhe dhe Irlandës, ishte gruaja më e suksesshme jo...

The Guardian

Venezuela ka nevojë për konsensus, jo për konflikt…

Nicolás Maduro u rizgjodh si president i Venezuelës majin e kaluar me mjete mashtruese, siç...

Profil/ Abraham Lincoln

E pa në ëndërr se do të vdiste…

Abraham Linkoln (12 shkurt 1809 – 15 prill 1865) është presidenti i 16-të i Shteteve të...

Interesat e fshehura të rusëve

Pse Putinit i intereson kaq shumë Venezuela?

Rusia është sponsori më i rëndësishëm i Venezuelës pas Kinës. Të dhënat mbi financimin e...

Nga New York Times

Mbyllja e qeverisë, një shaka mizore e Trumpit…

Trump bëri që nëpunësit publikë dhe qytetarët të vuanin dhe “plagosi” vendin për 35 ditë,...

Një ngjarje e rëndësishme!

Një homoseksual i martuar që kandidon për president!

Nga Kyle Blane Kryebashkiaku i South Bend, Pete Buttigieg, hyri në garë për presidentin e...

Nga The Economist

Globalizmi ka marrë fund?

Në vitin 2018 rritja globale ishte e mirë, papunësia ra dhe fitimet u rritën. Në...

Putin mbështet Maduron

Rusia paralajmëron SHBA-në: Mos ndërhyni në Venezuelë

Në një goditje të mëtejshme ndaj opozitës në Venezuelë, Rusia paralajmëroi Shtetet e Bashkuara kundër...