MENU
klinika
Nga The Hill

Kriza e Venezuelës, ‘test’ për Trumpin…

Nga New York Times

Është koha që Koreja e Veriut të ‘ndëshkohet’…

Qeveria e Koresë së Veriut dëshiron të flasë. Të shtunën në mëngjes, ata testuan ato...

Profil/ Giuseppe Garibaldi

Pse italianët e quanin Garibaldin ‘hero të dy botëve’?

Me siguri keni dëgjuar për Garibaldin dhe kontributin e tij në bashkimin e Italisë. Por...

Nga The Guardian

Një mësim për dy ‘gjigandët’ e politikës britanike

Zgjedhjet lokale të së enjtes në Britani provuan se pas çdo të mire ka një...

Rruga që do të zgjedhë?

Turqia në udhëkryq

“Vendi ynë është bekuar më së fundi me një periudhë prej katër vjet e gjysmë...

Nga New York Times

Edhe një shekull më parë Amerika ndërtonte mure…

Anti-emigracioni në zemër të politikëbërjes aktuale të Shtëpisë së Bardhë nuk është një fenomen i...

Akuzat e amerikanëve

SHBA: 3 milionë muslimanë në ‘kampet e përqendrimit’ të Kinës

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Kinën të premten se ka burgosur më shumë se një...

"Historitë e Evës"

Nëse do të ekzistonte Instagrami në kohën e Holokaustit….

Historia e një vajze 13-vjeçare të vrarë në kampin e përqendrimit nazist të Auschwitzit më...

Nga The Economist

Lamtumira e gjatë e Merkelit…

“Ne jemi një familje! “bërtitën altoparlantët, pasi shumica e Bashkimit Kristian-Demokratik të Gjermanisë (cdu) dhe...

Nga New York Times

ISIS, pa ‘strehë’ por ende i rrezikshëm

Udhëheqësi i grupit, Abu Bakr al-Baghdadi, shfaqet sërish në një video, duke paralajmëruar se xhihadi...

Nga The Economist

Partitë e mëdha britanike po ‘ndëshkohen’ për Brexit

Votuesit e lodhur me ngërçin politik në Westminster, pothuajse tre vjet pas referendumit për t’u...

Bisedimet e së enjtes

Salvini-Orban, bashkë edhe për emigracionin

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini takoi udhëheqësin e Hungarisë Viktor Orban të enjten për bisedime lidhur...