MENU
klinika
Koronavirusi

Sa më shumë i ekspozuar aq më shumë i sëmurë?!

... dhe një sër sëmundjesh të tjera!

Proteina që kontrollon inflamacionin e artritit

Një studim i ekipit hulumtues të Prof. Geert van Loo (Qendra VIB-UGent për Hulumtime të...

Më pak stres, më shumë siguri për të porsalindurit

Lajm i mirë për nënat shtatzëna, zbulohet testi që…

Një ekip ndërkombëtar studiuesish ka zhvilluar një test të urinës që mund të përdoret për...

Ja 3 mënyra

Qëndroni aktivë edhe gjatë izolimit në shtëpi

Si të jemi aktivë në shtëpi? Ja 3 këshilla të rëndësishme në këtë drejtim Reduktoni...

Fibroza pulmonare

Një sëmundje e mushkërive që shumë nuk e njohin…

Më shumë se 200,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë fibrozë pulmonare, por më shumë...

Ja çfarë ndikon në mushkëri

Nuk keni pirë duhan… por rrezikoheni nga kanceri

COPD, shkurtim për sëmundje pulmonare obstruktive kronike, është e lidhur me një rrezik të shtuar...

”Coughvid”

Aplikacioni i ri ndihmon në zbulimin e COVID

Studiuesit e EPFL , një nga institucionet më të gjalla dhe kozmopolite të Evropës për...

Çfarë thonë ekspertët?

Koronavirusi ‘riaktivizohet’ tek pacientët e shëruar

Koronavirusi mund të “riaktivizohet ” tek njerëzit që janë shëruar nga sëmundja, sipas Qendrave të...

6 këshilla

Ju erdhën pakot e porositura online? Ja si të veproni

Nëse koronavirusi mund të jetojë në sipërfaqe, çfarë do të thotë kjo për të gjitha...

Rrëfimi prekës i mjekut italian

“Kur kthehem, mendoj se virusi vjen me mua”

Në Itali, vendi më i goditur në Evropë në krizën e koronavirusit, stafi mjekësor po...

"Rehabilitimi kardiak në shtëpi"

Koronavirusi/ Ja ç’duhet të bëjnë ata që kanë probleme me zemrën

Për pacientët me probleme të zemrës, rehabilitimi i bazuar në shtëpi mund të zërë vendin...

Ja si të veproni

A duhet t’i lani rrobat pasi dilni, për të parandaluar virusin?

Ndërsa shumica e njerëzve janë duke ndenjur në shtëpitë e tyre,  koronavirusi fshihet në të...

Reklama