MENU
klinika
Mësoni disa fakte

Sindroma Tourette, si ta parandaloni prej fëmijëve!

Për nënat!

Ky infeksion kalon edhe tek foshnjat e palindura akoma!

Shumica e njerëzve janë infektuar me citomegalovirus (CMV), por nuk kanë simptoma. Nëse një grua...

Studimi

Mos e shmangni mëngjesin, ja rreziku!

Sa herë që shmangni mëngjesin, shtoni rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës, zbulon një...

Mbroni veten

Disa arsye pse duhet të vaksinoheni patjetër!

Ka shumë arsye të rëndësishme për t’u vaksinuar. Bisedoni me mjekun për t’u siguruar që...

Kujdes!

Pickimi nga disa mushkonja, shkakton defekte të lindjes!

Mushkonjat mund të përhapin shumë sëmundje, duke përfshirë edhe virusin Zika. Edhe pse shumica e...

Histori

Një familje lufton fruthin!

Para ca kohësh vendosa që të mos ti vaksinoj fëmijët e mi kundër fruthit për...

Regjimi me 12 doza

Duke trajtuar një infeksion tuberkulozi parandaloni një tjetër!

Trajtimi i infeksionit latent të tuberkulozit është thelbësor për kontrollin dhe eliminimin e TB sepse...

Mbajini mend!

Kanceri i prostatës/ Simptomat që tregojnë se jeni në rrezik!

Të gjithë meshkujt janë në rrezik për kancerin e prostatës. Nga çdo 100 burra, rreth...

Testi A1C

Rritet sheqeri në gjak, zbuloni nëse jeni në rrezik!

Testi A1C – i njohur edhe si test A1C ose HbA1c i hemoglobinës – është...

Kujdes

Zbuloni shenjat që paralajmërojnë se mund të keni ulçerë në stomak!

Ulçera është një lezion i mukozës/cipës gastrike (stomakut). Në parim, është një shtresë e hollë...

Po merrni mjekimet e gabuara!

Të ftohtët dhe gripi, mësoni diferencën mes tyre!

Dhimbja e fytit dhe hundët e lëngshme janë zakonisht shenjat e para të të ftohtit,...

Kush është në rrezik?

Të moshuar me Alzheimer, brenda 20-vitesh trefishohet numri!

Mësoni se kush është në rrezik dhe disa hapa për të rritur ndërgjegjësimin rreth Alzheimerit...