MENU
klinika
Dietat

Gluteni, për disa jetik dhe për të tjerë rreptësisht i ndaluar!

Kujdesi

Çfarë duhet të hani, nëse vuani nga sindroma e zorrës së irrituar

Koliti spastik ose sindroma e zorrës së irrituar është një ndër patologjitë më të shpeshta...

Problemet urinare

Shqetësimet me prostatën, mësoni kur duhen trajtuar!

Shumë njerëz zhvillojnë probleme urinare pasi rriten. Ata mund të kenë vështirësi të urinojnë, të...

Çfarë sugjeron studimi i ri?

Të rritur me depresion? Shumica nuk mund të marrin trajtim!

Depresioni mund të shkaktojë simptoma të rënda që ndikojnë në ndjenjën, mendimin dhe trajtimin e...

Studimi

Thojini ‘Jo’ hipertensionit me 3 kivi në ditë!

Hipertensioni është, ndoshta, ndër çrregullimet më të zakonshme të shoqërisë moderne dhe perëndimore, të pasur...

Historia e një të prekure nga meningiti

Në koma me 2% mundësi jete, sot nuk jam e njëjta

Në një ditë të bukur prilli, unë dhe familja ime shkuam në park dhe kaluam...

Ilaç mpirjeje

Mpirja epidurale, a e bën më të sigurt lindjen?

Një bllokim epidural është një ilaç mpirës që jepet me injektim në shpinë. Ajo mpin...

Virus ngjitës

Hepatiti A/ Sa i rrezikshëm dhe si përhapet?

Hepatiti A është një infeksion shumë i ngjitshëm i mëlçisë i shkaktuar nga virusi i...

Vlerat ushqyese

‘Stina e qershive’/ Mrekullitë e këtij fruti nga gjumi deri te lëkura

Këto fruta të ëmbla janë të mbushura me disa vlera ushqyese që mund t’ju habisin....

Këshilla!

Gabimet në matjen e tensionit, mënyra e duhur!

Është e rëndësishme që të keni një lexim të saktë të presionit të gjakut në...

Ndiqni këshillat për t'i mbrojtur

Njerëzit me diabet kanë më shumë probleme me dhëmbët!

Është e rëndësishme të kujdeseni mirë për dhëmbët kur keni diabet. Lajm i mirë është...

Pse disa pacientë përjetojnë vetëdije?

Frika e anestezisë, zgjimi gjatë operacionit

Nëse keni për të bërë një operacion të madh, ka shumë të ngjarë që të...