MENU
klinika
Historia e dy binjakëve

Jetojnë natën, drita e diellit një rrezik për jetën

Historia e Lizës me sëmundjen e mistershme

Lëvizjet më kufizoheshin dhe kërceja si në tension

Në vitin 1983, Liza u diagnostikua me diabet. Ajo u përshtat me një regjim të...

Historia e Filipit, i lindur i pafat

Trashëgova një gjen që më la prej vitesh në karrocë

“Babai im ndaloi së ecuri shumë herët dhe duhej të përdorte një karrocë. Përkundër kësaj,...

Të dhënat

Studimi/ 1 në 7 shqiptarë me hipertension

Të dhënat e 4 viteve tregojnë se 1 në 7 shqiptarë vuan nga hipertensioni që...

Kolonoskopia

Një procedurë e re që bën ‘mrekullinë, ju zgjat jetën!

Heqja e polipeve gjatë kolonoskopisë mund të parandalojë kancerin kolorektal dhe të zvogëlojë në këtë...

Lupus Eritematosi Sistemik

Kujdes! Sistemi mbrojtës dëmton edhe indet tuaj veç viruseve

Çfarë është lupus eritematosi sistemik (lupus)? Lupus erythematosus sistemik (lupus) ndodh kur sistemi mbrojtës i...

Dermatiti atopik, kruarje e lëkurës

Si të kuptoni nëse jeni prekur nga ekzema! Simptomat

Dermatiti është një sëmundje e lëkurës. Kur një person e ka këtë sëmundje, lëkura fillon...

Këshilla

Ushqime që ju mbajnë nën kontroll tensionin e gjakut

Hipertensioni është një nga sëmundjet më të përhapura në botë për shkak të stilit jo...

Si ti korrigjoni?

Problemet e zakonshme të shikimit, simptomat dhe trajtimi

Problemet më të zakonshme të shikimit janë gabimet refraktive, më shpesh të njohura si pamja...

Mospërmbajtja urinare

Pse ndodh humbja e kontrollit mbi fshikëzën zakonisht tek femrat?

Mospërmbajtja urinare është një humbje e kontrollit të fshikëzës. Ndikon në shumë njerëz. Është shkaktuar...

Enteroviruset

Ngrohtë, dhe sëmureni nga i ftohti? Zbuloni arsyen!

Shumica shohin kohën e verës si periudhw për t’u larguar dhe për t’u argëtuar. Por,...

Rrëfimi i bashkëshortëve

Dy gra me një sëmundje!

Fillimi i një sëmundjeje të rrallë sjell ndryshime të mëdha jo vetëm për personin e...